Dzień Kobiet trochę historii i refleksji

prezent dla dziewczynyWitajcie,

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Kobiet. Chciałam przybliżyć Wam historię tego święta, które ma swoje korzenie już w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzone było, jako Matrionalia. Wydarzenie to przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem roku, macierzyństwem i płodnością.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w USA. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Inne źródła podają, że to w Europie, jako pierwsze zaczęły walczyć o swoje prawa kobiety.

Dzień Kobiet miał służyć wzmocnieniu praw kobiet na świecie, również praw wyborczych. W czasie trwania międzynarodowego Kongresu Kobiet w Kopenhadze w 1910 r. w drodze tajnego głosowania ponad sto uczestniczek z 17 krajów zatwierdziło Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zebrane tam kobiety nie ustaliły jednak dokładnej daty tego święta.

W Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii po raz pierwszy obchodzono to święto 19 marca 1911 r. Organizowano w tym dniu zebrania i demonstracje, które miały na celu przyznanie kobietom praw wyborczych, obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy i szkoleń zawodowych. Później Dzień Kobiet stał się wymówką do masowych demonstracji antywojennych.

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL-u, gdzie wręczano wszystkim paniom czerwone goździki oraz w ramach braków zaopatrzeniowych polki otrzymywały: rajstopy, mydło, ręcznik, herbatę, kawę itp. produkty. Uroczyste obchody odbywały się w zakładach pracy i szkołach. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993r. za sprawą p. premier Hanny Suchockiej.

Samodzielnie zrobione słodycze też się sprawdzą. Mus czekoladowy, pralinki, czy pyszne ciasto – każda miłośniczka słodkości będzie w siódmym niebie.

Gdzie teraz obchodzi się Dzień Kobiet? 30 krajów na świecie pamięta 8 marca o paniach i celebruje ten dzień w swój własny odmienny sposób. W Polsce tradycją jest podarunek i kwiaty, a także składanie życzeń z tej okazji.

Wiele razy spotkałam się z negatywnymi opiniami o tym dniu. A że pochodzi z czasów PRL-u, że źle się kojarzy, że uprzedmiatawia kobiety, które już nie muszą przecież walczyć o swoje prawa. Kochani, zastanówmy się przez chwilę, czy nie jest miło obchodzić takie święto? Każda kobieta poczuje się doceniona, kiedy zostanie obdarowana kwiatkiem, ktoś złoży jej życzenia. Niestety nasze społeczeństwo nie jest zbyt pogodne i za rzadko mówimy sobie miłe rzeczy. Pamiętajcie, że my kobiety oczekujemy od Was panowie adoracji i miłych słów przez cały rok, nie tylko 8 marca 😉 Dzień Kobiet to doskonały pretekst, żeby spędzić wspólny, miły dzień i pokazać swojej ukochanej jak bardzo się ją kocha.

dzien kobiet